700 METŲ KULTŪROS

700 metų jubiliejų amžinai jaunas Vilnius šventė visus metus – kvietė miestiečius ir svečius prisiminti turtingą sostinės istoriją, stebėti įspūdingus muzikinius pasirodymus, puoselėti šalies paveldą ir susipažinti su prestižinius apdovanojimus pelniusiomis inovacijomis.

Visa tai ir dar daugiau liudija, kad mūsų sostinės tapatybėje puikiai dera tradicijos ir modernaus miesto dvasia.

VILNIUS – 700 METŲ JAUNAS

2023 m. sausio 25 d. Vilnius pasitiko 700 metų jubiliejų.

Šventės proga miesto svečius džiugino iškilminga koncertinė programa, Katedros aikštėje atsivėręs „Laiko portalas“ bei pažintis su Vilniaus istorija. Gimtadienio proga vilniečius stebino ir penktasis Vilniaus šviesų festivalis, o vasario 16-ąją miesto gatvėmis riedėjo specialus maršrutas, kuriame keleiviai susipažino su svarbiausiais Vilniaus objektais. Minint Vilniaus 700 metų jubiliejų, Šv. Kristoforo dieną, sostinėje nugriaudėjo festivalis „Jaunas kaip Vilnius“, kuriame pasirodė žinomi Lietuvos populiariosios ir klasikinės muzikos atlikėjai bei visame pasaulyje pripažinimo sulaukusios grupės „Bastille”, „Clean Bandit“ ir kt. Renginyje iš viso dalyvavo net 70 tūkst. lankytojų!

KALĖDOS – NE TIK CENTRINĖJE AIKŠTĖJE

Šventiniu laikotarpiu vilniečius džiugino ne tik centrinėje aikštėje nušvitusi natūrali eglė. Kvietėme susitikti su kaimynais ir gyvenamuosiuose rajonuose. Kasdien vis kitą seniūniją lankė specialus „Kaimynų Kalėdų“ autobusiukas – pasitinkant Kalėdas savo kieme, žmonės vaišinti saldėsiais ir arbata.

ATIDARYTA ISTORINĖ LIEPKALNIO VANDENS SAUGYKLA

700-ojo gimtadienio proga Energetikos ir technikos muziejus atnaujino ir vilniečiams atvėrė „Vilniaus vandenų“ šimtametę vandens saugyklą. Nauja erdvė atvira koncertams, kinui ir menui – įspūdinga akustika ir žalioji lauko zona ilgainiui taps nauju renginių centru.

ĮSTEIGTAS „VILNIAUS NAKTINIS BIURAS“

Naujai sukurtos įstaigos paskirtis – užtikrinti ne tik kokybiškesnį ir įvairesnį, bet ir saugesnį naktinį sostinės gyvenimą.

1,2 MLN. EUR FINANSAVIMAS KULTŪRAI

Jubiliejiniais sostinės metais 1,2 mln. eurų finansavimas buvo skirtas 360 projektų. Parama skirta itin plačiam meno ir kultūrinių projektų spektrui – nuo parodų iki kino ir koncertų.

NAUJOS ERDVĖS – DAINYKLOS

Pernai pristatytas naujas erdvių konceptas – dainyklos. Tai plataus spektro maisto, gėrimų, kūrybos, meno, pramogų ir kultūros erdvės, pirmoji įsikurs Vilniaus g. Tokios erdvės pasiteisino Londone, Berlyne, tad tikime, kad tikrai bus pamėgtos ir vilniečių. Taip prisidėsime ir prie saugios miesto naktinės kultūros ir naktinės ekonomikos vystymosi.

PRISTATYTAS NACIONALINĖS KONCERTŲ SALĖS AKUSTINIS MODELIS

Paskelbėme Nacionalinės koncertų salės statybų darbų įsigijimo konkursą – ant Tauro kalno suprojektuota aukštos akustinės klasės koncertų salė.

Siekiant užtikrinti aukščiausios kokybės garsą, baigtas testuoti ir salės akustinis modelis. Tai iki 10 kartų sumažinta pastato replika, skirta tinkamai įvertinti statomos salės akustiką.

SVEIKINIMAI IŠ LENKIJOS 700 METŲ JUBILIEJAUS PROGA

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambėjo Krokuvos sveikinimas mūsų sostinei – operos „Halka“ 1848 m. Vilniaus versija.

SENJORŲ KINO SAVAITĖ

Rūpinantis sostinės senjorų užimtumu ir kokybišku laisvalaikiu, Vilnius kvietė senjorus nemokamai žiūrėti lietuvių kūrėjų kino filmų. Projektas sulaukė didelio susidomėjimo – vos per penkias dienas kino teatruose apsilankė daugiau nei 2 tūkst. senjorų.

SOSTINĘ PAPUOŠ 10 UNIKALIŲ MENO KŪRINIŲ

Programos „Kuriu Vilnių“ metu buvo išrinkti 10 menininkų pasiūlytų projektų gyvenamųjų rajonų erdvėse. Miesto viešosios erdvės įgijo išskirtinumo, o menas juntamas tiesiog išėjus pasivaikščioti po savo rajoną.

DĖMESYS ŽYDŲ KULTŪROS ISTORIJOS SIMBOLIUI

Baigti Vilniaus Gaono – vieno žymiausių Talmudo aiškintojų – mauzoliejaus fasadų tvarkybos darbai.

„VILNIAUS DNR“

Vilniui švenčiant 700-ajį gimtadienį, atvėrėme virtualią interneto platformą „Vilniaus DNR“, kurioje pateikiami skaitmenizuoti topografiniai miesto planai, nuotraukos, informacija apie dabarties ir praeities geografinius objektus, istorinius įvykius bei asmenybes.

„SU-MENĖK“

Ketvirtą kartą organizuojama meno pažinimo iniciatyva „SU-MENĖK“ pritraukė virš 30 tūkst. žmonių!

Jos metu vilniečiai buvo kviečiami aplankyti sostinės galerijas ir muziejus nemokamu autobusu.

TRAKŲ VOKĖS DVARO SODYBOJE RESTAURUOTI 4 KAMBARIAI

Čia galės reziduoti menininkai, kūrėjai, literatūros lauko atstovai, taip prisidedant prie savivaldybės įsipareigojimų Vilniui, kaip UNESCO literatūros miestui.

TOLIAU PLEČIAMA PLATFORMA „NEAKIVAIZDINIS VILNIUS“

Nuolat vilniečiams siūlome naujų maršrutų, o pernai sukurtas ir pirmasis maršrutas, pritaikytas neregiams. Jo metu kviečiame su Vilniumi susipažinti kitaip – per lytėjimą, garsus ir kvapus.

Pernai turinį pateikėme ir anglų kalba! Svetainės lankytojų skaičius išaugo iki 125 tūkst.

PLANAS UNESCO SAUGOMAM VILNIAUS ISTORINIAM CENTRUI

Parengtas Vilniaus istorinio centro valdymo plano projektas, kuriame nustatytos trumpojo ir ilgojo laikotarpio priemonės, būtinos įgyvendinti sėkmingam centro išsaugojimui ir gyvybingumui užtikrinti.

PELNĖME ARCHITEKTŪROS APDOVANOJIMUS

Du išskirtiniai projektai laimėjo Nacionalinius architektūros apdovanojimus:

  • Medinės miesto architektūros muziejus apdovanotas kultūros paveldo objekto atnaujinimo kategorijoje.
  • Vingrių skveras – už senosios Vilniaus vandenvietės įamžinimą, nukreipiant Vingrių šaltinius tekėti naujomis kaskadomis.

PELNĖME GERIAUSIŲ SKAITMENINIŲ INOVACIJŲ APDOVANOJIMUS

„Vilniaus DNR“ konkurse „Skaitmeninis knygnešys“ triumfavo kultūros ir paveldo kategorijoje.

„Tvarkau miestą“ laurus skynė „Aplinkos ir žaliosios energijos“ kategorijoje.

MUZIEJUS PELNĖ APDOVANOJIMĄ

Medinės miesto architektūros muziejui buvo suteiktas prestižinis „Europa Nostra“ apdovanojimas už reikšmingus paveldo išsaugojimo pasiekimus. Restauracijos metu išsaugota apie 80 proc. autentiškos pastato išorės puošybos elementų.